Головна Новини області Як кіровоградських волонтерів вчили боротися зі страхами і панікою

Як кіровоградських волонтерів вчили боротися зі страхами і панікою

1
ПОШИРИТИ

12696690_111417939247142_820200479_oУ Кіровограді у приміщенні прес-клубу відбувся тренінг для волонтерів та журналістів «Боротьба зі страхами, панічними настроями, тривожними очікуваннями. Налагодження співпраці зі ЗМІ; етичні питання: як варто інформувати, щоб не завдати шкоди». Тренерами були

Світлана Єременко, медіаексперт, виконавчий директор Інституту демократії ім. Пилипа Орлика та Олег Покальчук, соціальний психолог, радник Міністерства оборони, письменник, публіцист.

Соціальний психолог Олег Покальчук розповів про страх та паніку, їх природу, причини виникнення, стадії розвитку та механізми боротьби з ними. Він зазначив, що передумовою панічних настроїв є колективна свідомість. Людина спочатку подивиться, як поводяться інші, а потім почне реагувати сама. І, зазвичай, не дуже розумно. Адже у стані паніки гальмуються механізми мозку. «Те, що, як ви думаєте, робите, не означає, що ви робите те, що думаєте ви», – говорив Олег Покальчук.

Він пояснив, що в основі всіх наших страхів лежить віктимна поведінка. Ми самі шукаємо собі проблеми, самі створюємо їх.

«Нам здається, що це жах, жах, а насправді це просто жах, один раз», – нагадав соціальний психолог.

Багато залежить від того, як ми сприймаємо навколишню дійсність, події, що відбуваються, як реагуємо на інформацію, яку дізнаємося зі ЗМІ. «Найбільш стресогенний фактор – це телевізор, – казав Олег Покальчук. – Треба зменшити масштаб сприйняття, трохи дистанціюватися. Сприймати інформацію не до дії, а до роздумів».

12699248_111417782580491_745569102_o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Те, чого я боюся, стосується саме мене? Чи можу я щось зробити тут і зараз?» – постановка цих питань самому собі – половина шляху до їх вирішення.

Тренер пояснив психологічні аспекти спілкування з бійцями, які повернулися з фронту, родинами загиблих, переселенцями. А також наголосив, що боятися – це в людській природі: «Є тільки одна категорія людей, які нічого не бояться, – це покійники. Не можна соромитися проявів страху».

Важку і тривалу адаптацію військових, які побували в «гарячих точках», Олег Покальчук розтлумачив таким чином: «В умовах війни світ для них стає чорно-білим. І повернувшись, вони хочуть сприймати реальні явища у цих простих тонах. Але, на жаль, світ має різні кольори».

Важливо налаштувати людину на діалог, адже коли людина говорить – це вже плюс, якщо тримає в собі – погано.

Крім того, психолог розповів про посттравматичний синдром, емоційне «вигорання», їх причини, прояви та наслідки, порадив, як їх не допустити. Також Олег Покальчук поділився інформацією про специфіку сучасної війни, пояснив, як ставитись до інформації, як розрізняти агітацію і пропаганду противника і протидіяти їй.

Світлана Єременко зазначила, що основою журналістики завжди була достовірна, перевірена інформація, але зараз, в умовах інформаційної війни, це питання постало особливо гостро. Медіаексперт розповіла про співпрацю волонтерів з журналістами, про те, що треба добре обміркувати інформаційний привід, подумати, що саме варто розповісти суспільству.

Також Світлана Єременко пояснила, як правильно обрати формат спілкування та підготуватися до брифінгу, прес-конференції, круглого столу, про важливість підготовки і поширення прес-анонсу та прес-релізу. Медіаексперт зачіпила і важливі питання етики, розповіла, як потрібно подавати інформацію, щоб нікому не зашкодити, не принизити гідність людини і не порушити її права. Світлана Єременко закликала волонтерів і журналістів при висвітленні інформації дотримуватися моральних принципів та етичних норм.

У тренінгу взяли участь близько тридцяти п’яти волонтерів та журналістів Кіровограда. Подібні тренінги Інститут демократії імені Пилипа Орлика проводить в різних містах України за підтримки Посольства США.

12736533_111417849247151_282795819_o