Головна Новини області У пенсійному законодавстві відбулися зміни

У пенсійному законодавстві відбулися зміни

0
ПОШИРИТИ

З 1 квітня 2015 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Зазначений Закон передбачає зміну законодавчих норм, що регулюють питання пенсійного забезпечення за трьома основними напрямками.

Перший напрямок стосується виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на посадах, що дають право на призначення «спеціальних» пенсій. Зокрема це стосується прокурорів, суддів, народних депутатів, державних службовців, деяких інших категорій працівників.

Зміни передбачають, що у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена.

Водночас, пенсіонер має право вибору: продовжувати працювати на «спецпосаді» та отримувати заробітну плату, чи звільнитись з посади і отримувати пенсію.

Зазначена норма не поширюється на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців, учасників Антитерористичної операції. Всі вони, працюючі на будь-якій роботі (посаді) будуть отримувати призначену пенсію в повному обсязі.

Пенсіонери – «науковці», які працюють на «спецпосадах», зможуть отримувати пенсію, призначену на загальних підставах.

Другий напрямок стосується порядку виплати пенсій іншим категоріям працюючих пенсіонерів, для яких передбачено, що виплата призначеної пенсії у період роботи буде проводитись у розмірі 85 відсотків.  

Це стосується лише пенсіонерів, розмір пенсії яких перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 1423,50 грн. (949,00 грн. х 1,5).

 

Пенсії, що призначені в розмірі менше 1423,50 грн., працюючим пенсіонерам виплачуються у повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, в яких розмір пенсії більше 1423,50 грн., пенсія буде виплачуватися в розмірі 85 відсотків, проте розмір пенсії до виплати не може становити менше 1423,5 грн.

Зазначена норма діятиме до 01 січня 2016 року.

Працюючим пенсіонерам з числа інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія виплачується у повному обсязі незалежно від її розміру.

У всіх випадках після звільнення з роботи, в тому числі зі «спецпосад», виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.

Статус пенсіонера – працюючий чи непрацюючий і, відповідно, розмір пенсії до виплати органи Пенсійного фонду України визначать за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Надавати органам Пенсійного фонду окремо документи необхідно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно (протягом десяти днів) не повідомив органи Фонду про працевлаштування чи звільнення з роботи.

Третій напрямок стосується зміни умов призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років.

Вік жінок, необхідний для призначення пенсій за віком на пільгових умовах поетапно збільшується на 5 років. Наприклад, якщо раніше пенсійний вік жінок, що працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (по Списку № 1) становив 45 років, то тепер він становитиме 50 років.

Процес збільшення пільгового пенсійного віку відбуватиметься поступово, протягом 10 років – кожного року на 6 місяців.

Також поетапно на 6 місяців за рік змінюється загальний стаж роботи, необхідний для призначення пенсій за віком на пільгових умовах. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.

Крім цього, на 5 років, поетапно, протягом 10 років на 6 місяців за рік змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників – необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та ін.