Головна Новини Сергій Кочерга: інсульт – це не вирок

Сергій Кочерга: інсульт – це не вирок

4
ПОШИРИТИ

Для кожного відрізку життя характерні не тільки певні історичні події, а й… хвороби. У сучасному світі досить поширені, крім онкологічних та вірусних проблем, інсульти. Раптове порушення мозкового кровообігу (інсульт) здатне кардинально змінити життя хворого та його близьких або, гірш того, призвести до трагічних наслідків. Саме тому цю патологію також називають судинною катастрофою. Про таку напасть ХХІ століття, як інсульти – наша 

розмова із завідувачем відділення інсультного центру (він, до речі, один із найкращих в Україні) Кропивницької міської лікарні швидкої допомоги, лікарем вищої категорії Сергієм Кочергою.

 – Що говорить статистика? Які є види інсультів?

– Якщо взяти 2018 і 2019 роки, то зареєстрована майже однакова кількість інсультів, але летальність торік була майже на 30 відсотків менша, ніж у попередньому році. І це вже прогрес. Інсульти бувають ішемічні та геморагічні. Ішемічні найчастіше розвиваються внаслідок звуження чи закупорки артерій, які живлять головний мозок. У якийсь момент кисень та поживні речовини не потрапляють до головного мозку.  У якій судині сталася ця біда, така й симптоматика (порушення мови, зору, слабкість у руці, нозі…). Ішемічні інсульти складають близько 80 відсотків усіх інсультів. Геморагічні інсульти – це крововилив у мозок. Під дією високого артеріального тиску виникає розрив судини (аневризми). Вона є агресивною для речовини головного мозку. Це найбільш тяжкі хворі й частота смерті вища, ніж від ішемічного. Якщо брати гендерні ознаки, то, на жаль, інсульти частіше вражають жінок.

Які причини призводять до цього захворювання?

– На чільному місці – гіпертонічна хвороба (до 90 відсотків). Далі – цукровий діабет, шкідливі звички (куріння, алкоголь), ожиріння. Менш важливі різні захворювання: аневризми, уроджені вади судин головного мозку… Інсульт небезпечний тим, що він настає раптово й наслідки можуть бути непередбачувані. Якщо раніше ця патологія розвивалася в основному в літніх людей, то зараз інсульт значно омолодився. Але тут є особливість: у молодих людей бувають крововиливи, які пов’язані з вадами розвитку судин (аневризма) та гіпертонічною хворобою.

Урятовані життя інсультних хворих – це велике щастя для людей. А для лікаря?

– Для лікаря – теж. Наприклад, людей привозили із ішемічним інсультом, підтвердженим комп’ютерним томографом (велике щастя, що він є у відділенні), і ми змогли їм вчасно ввести препарат, який розчиняє тромб, тож вони буквально наступного дня уже ходили. Спочатку у нас був маленький досвід, а тепер ми уміло проводимо тромболізіс. Випадків дуже багато: кожен хворий, то своя історія одужування. У вкрай тяжкому стані привезли 30-річну жінку, якій попередньо не могли встановити діагноз. Провели низку обстежень і виявили кілька осередків ішемії. Нам удалося поставити її на ноги. Непоодинокі випадки, коли прибувають на лікування пацієнти, яким за 90 років. Найстаріший пацієнт був – 98 років. У нас навіть у статистиці з’явилася графа: «від 91 року». (Наймолодший у моїй практиці пацієнт був – 25 років). Виходжуємо їх, вони самі хапаються за життя й виписуємо в задовільному стані. Якщо на рік стається близько 890 інсультів, то летальність торік склала 150 чоловік (у попередньому було більше 200). Проте смертність наступала не тільки від інсультів – часто привозять хворих дуже пізно, коли медики безсилі. Але здебільшого пацієнти одужують. При ішемічних інсультах важливо не згаяти жодної хвилини, вчасно обстежити і ввести препарати, які максимально можуть розчинити тромб, знизити тиск і т. д. При геморагічних інсультах, якщо хворому показане оперативне втручання, ми викликаємо нейрохірурга, який робить операцію. За потреби можемо зв’язуватися з інститутом нейрохірургії (у нас були такі випадки) і реамобілем відправляти пацієнтів у столицю на операцію. Методами лікування й обладнанням ми задоволені, одна лише прикрість у роботі – пізно привозять хворих. Буває тримають удома кілька днів, навіть тиждень, а тоді нам залишається тільки сказати: де ви були раніше? У цих випадках час – це життя, чим раніше привезуть, тим більше шансів на одужання.

Чи бували випадки, коли привозили людиней просто з вулиці? Якщо так, то за який рахунок надаєте їм допомогу?

– Таких випадків дуже багато – із десяток на місяць. Не всі вони інсультні. Обстежуємо – «своїх» залишаємо, а інших відправляємо в інші медзаклади. За чий рахунок? По-різному. Іноді знаходимо в непритомних хворих записки з прізвищем і номером телефону, тоді зв’язуємося з рідними. Іноді просимо зробити МРТ безкоштовно або колективом збираємо кошти. У жодному разі не залишаємо людину без допомоги. Аналізи, рентген, УЗД можемо зробити безплатно, і це уже немало. Якщо хворий не може оплатити лікування, у нас є недоторканний запас, який стає у нагоді. Слава Богу, що цей запас для інсультного центру ще виділяється.

Медиком працювати дуже тяжко – це постійні емоційна напруга, стреси. Як ви знімаєте напругу після роботи?

– Переступаю поріг дому – і падаю на диван. Мої рідні знають, що годину мене не потрібно чіпати. А загалом працюємо в атмосфері напруги, особливо в нашому відділенні. Бачити тяжкохворих, смерті – дуже боляче. І морально тяжко, і фізично. Санітаркам потрібно підіймати пацієнтів. І в медсестер велике навантаження, вони буквально падають із ніг. Ще одна складність – спілкування з рідними хворих, яким потрібно пояснити, що немає надії або людина померла…

Інсульт – це вирок? Чи можна вберегтися від нього?

– Не вирок. Я закликаю всіх гіпертонічно хворих, які ще не потрапили до нас, щоб вони звернулися до сімейних лікарів і ті підібрали їм правильно ліки й тримали під контролем тиск. Рекомендую також бути під постійним лікарським наглядом людей, хворих на цукровий діабет у поєднанні з високим тиском. Саме ці хворі перебувають у зоні ризику. Хочу переконати молодих людей, які курять, уживають алкоголь чи наркотики, швидше кинути ці звички. Кажуть, сьогодні курити та зловживати алкоголем не модно. Хоча б раз на рік звертатися до сімейного лікаря й проходити обстеження. Тим, хто хворіє, потрібно дотримуватися дієти. Щоб уникнути інсульту, треба дотримуватися здорового харчування: не вживати жири, у раціоні мають переважати овочі, фрукти, нежирні сорти м’яса. Стреси теж впливають на самопочуття. До речі, у періоди політичних перемін чи потрясінь, відбувається сплеск інсультів, інфарктів. Люди дивляться телевізор, накручують себе, іде нагнітання. Ось чоловік пішов в управління Пенсійного фонду, щось йому там не сподобалося, накрутив себе і стався інсульт. Чи варта уваги та інформація, яка шкодить здоров’ю? Треба берегтися. Найголовніше, не захворіти на інсульт, адже від нього велика летальність та інвалідність. Часто після інсульту люди не можуть обходитися без сторонньої допомоги. Тим, хто у кращому стані, пропонуємо через кілька місяців реабілітацію.

Ви ж не тільки завідувач відділення?

– Ні. Я в першу чергу – лікар. Мій ранок починається з огляду, у першу чергу, тяжко хворих, із реанімації. Потім – обхід решти хворих, обговорення з лікарями лікування конкретних пацієнтів.